Course Prices

What's Included in Our Prices?

We provide everything you'll need to complete your course, from materials and supplies to aprons and gloves. For details by course, please see our individual Course Descriptions: 

Is Accommodation Included?

You can choose either to stay with us or to arrange other accommodation off-site. The prices set out below for our one-week, two-week and three-week courses include:

  • A course component. Classes are normally scheduled for 5 days per week, and for either two or fours hours per day, depending on the course medium

  • An accommodation component, covering a 7-night stay for each week of the course, in a double or twin room with air conditioning and its own private bathroom with shower. The accommodation component covers all of our guest amenities, including a full daily breakfast. For a full list of our guest amenities, see our Accommodation page.

If you have off-site accommodation, you'll pay us only the "Course Cost" amount.

Prices shown for our Weekly Classes don't include accommodation.

Available Discounts

NOTES: Only one discount can be used by each student registering.
Discounts cannot be applied to Sale Prices or Special Promotions.  

Groups of Three or More

When three or more students register for any course as a group, we'll offer you a discount based on the size of your group. Students may be required to share accommodation.

Two Students Registering Together

When two students register together to take the same course at the same time, we'll apply a 10% discount to the total cost of each student's course, including the cost of accommodation if applicable. If you choose to include accommodation, you'll have the option of either individual rooms (if available) or sharing the same room.

Continuing and Returning Students

If you've taken any of our Courses and you then choose an additional course in any medium, your cost will be 10% less than the listed regular price for the additional course, including accommodation.

 

If you take Weekly Classes and you decide to take further classes in any medium after your first 10 hours, your cost for the additional classes will be 10% less than the listed hourly rate.

Course Prices

 

NOTE: The prices listed below include all taxes.

Drawing & Painting

DRAWING

One-Week Course
(2 hours/day x 5 days)

COURSE COST: $250

PACKAGE COST with Private Room: $590

Package cost for pairs or groups in Shared Room(s): $440

Weekly Classes

Each 2-hour Class $50

WATERCOLOR

One-Week Course
(2 hours/day x 5 days)

COURSE COST: $250

PACKAGE COST with Private Room: $590

Package cost for pairs or groups in Shared Room(s): $440

 

Weekly Classes
Each 2-hour Class $50

ACRYLIC

One-Week Course
(2 hours/day x 5 days) 

COURSE COST: $330

PACKAGE COST with Private Room: $670

Package cost for pairs or groups in Shared Room(s): $520

Two-Week Course
(2 hours/day x 10 days)

COURSE COST: $640

PACKAGE COST with Private Room: $1310

Package cost for pairs or groups in Shared Room(s): $1015

Weekly Classes

Each 2-hour Class $66

ACRYLIC & RESIN

One-Week Course
(2 hours/day x 5 days) 

COURSE COST: $370

PACKAGE COST with Private Room: $710

Package cost for pairs or groups in Shared Room(s): $560

Two-Week Course
(2 hours/day x 10 days)

COURSE COST: $715

PACKAGE COST with Private Room: $1385

Package cost for pairs or groups in Shared Room(s): $1090

Weekly Classes

Each 2-hour Class $74

Sculpture

STONE SCULPTURE

One-Week Course
(2.5 hours/day x 5 days) 

COURSE COST: $587

PACKAGE COST with Private Room: $927

Package cost for pairs or groups in Shared Room(s): $777

Two-Week Course
(2.5 hours/day x 10 days)

COURSE COST: $1125

PACKAGE COST with Private Room: $1795

Package cost for pairs or groups in Shared Room(s): $1500

Three-Week Course
(2.5 hours/day x 15 days)

COURSE COST: $1642

PACKAGE COST with Private Room: $2612

Package cost for pairs or groups in Shared Room(s): $2187

Weekly Classes

Each 2.5-hour Class $117

WOOD SCULPTURE

One-Week Course
(2 hours/day x 5 days) 

COURSE COST: $420

PACKAGE COST with Private Room: $760

Package cost for pairs or groups in Shared Room(s): $610)

Two-Week Course
(2 hours/day x 10 days)

COURSE COST: $810

PACKAGE COST with Private Room: $1480

Package cost for pairs or groups in Shared Room(s): $1185)

Weekly Classes

Each 2-hour Class $84